arrow

Na co lze půjčku použít
13/06/2015

S nabídkami nejrůznějších půjček a úvěrů jakoby se v dnešní době „roztrhl pytel“ a různé bankovní i nebankovní společnosti nás každým dnem zahrnují nabídkami svých půjčkových a úvěrových produktů.

Na co lze půjčku použít

Lidé si mohou půjčovat na různé věci – na bydlení, rekonstrukci, vybavení domácnosti, auto, studium, začínající podnikání, dovolenou, dárky, … V dnešní době lze v podstatě říci, že si můžeme půjčit na cokoliv. To je sice pravda, ale velkou roli hraje skutečnost, zda si bereme účelový nebo neúčelový úvěr (půjčku).

Účelové versus neúčelové úvěry a půjčky

Každý úvěr/půjčka mohou být buď účelové anebo neúčelové. Pokud si sjednáváte účelový úvěr, musíte půjčené finanční prostředky použít pouze na financování určitého okruhu produktů, na který se úvěr vztahuje.

Účelové půjčky a úvěry

Kupříkladu když chcete koupit auto, zažádáte o účelový úvěr na auto. Jako klienti máte také povinnost doložit věřiteli, na co byly peníze použity (v případě auta se tedy bude jednat o doklad o koupi automobilu). Účelový úvěr se nejčastěji poskytuje ke koupi nemovitosti, automobilu, spotřebního zboží (splátkový úvěr), jako úvěr pro podnikatele, k financování stavebních oprav, k vypořádání dědictví aj.

Neúčelové půjčky a úvěry

U neúčelového úvěru nemusíte poskytovateli financí (ať už bance či nebankovní instituci) dokládat, na co byly peníze použity. Nebankovní společnosti označují neúčelové úvěry jako neúčelové půjčky, půjčky na cokoliv, rychlé půjčky apod. Neúčelové půjčky bývají obecně dražší než účelové. Do neúčelových úvěrů řadíme americké hypotéky, kontokorenty a kreditní karty.