arrow

Parametry půjčky
02/07/2015

Parametry půjčky jsou klíčové a bez jejich důkladného prostudování bychom neměli půjčku uzavírat. Na co se hlavně zaměřit?

Úrok

Úroky jsou snad to první, na co se bude zájemce o půjčku informovat. Jsou jistě důležité, ale pozor na „fígly“ v podobě velmi výhodných úroků – sledujte také měřítko RPSN.

RPSN

RPSN je celým názvem roční procentní sazba nákladů a slouží ke snazšímu porovnávání úvěrů. O výhodnosti, resp.nevýhodnosti produktu totiž nevypovídá pouze úrok, ale celková výše zaplacené částky, kterou v sobě postihuje právě RPSN. Pamatujte, že čím vyšší RPSN, tím více je pro Vás půjčka nevýhodná.

Splácení

Také je třeba věnovat pozornost splácení půjčky, tzn. jak dlouho budete půjčku splácet a kolik zaplatíte měsíčně. Čím díle budete půjčku splácet, tím samozřejmě zaplatíte více. Nezapomeňte se informovat na možnost odložení splácení, na sankce za opožděné splacení či na variantu předčasného splacení půjčky.

Ručení

Ručení vyžadují bankovní či nebankovní instituce u vyšších úvěrů, aby měly jistotu, že klient bude půjčku splácet. Nejtypičtějším zástupcem v tomto slova smyslu jsou hypotéky, u nichž se ručí nemovitostí.

Pojištění proti neschopnosti splácet

Doba je dynamická a nikdo neví, co bude zítra, takže není na škodu si raději vše pojistit. K většině půjček je možné si uzavřít pojištění proti neschopnosti splácet půjčku, což oceníte v případě ztráty zaměstnání, nemoci, úrazu apod.